LUTOBORSKI SPEDITION – Transport, Spedycja, Współpraca – Krotoszyn

Telematyka – jak ułatwia życie kierowcom w okresie wakacji?

Efektywne planowanie, a jednocześnie kontrola – to podstawa optymalnego wykorzystania pojazdów.

Istotnym elementem jest precyzyjne planowanie trasy, uwzględniające ograniczenia w ruchu, objazdy, a w razie konieczności również sprawdzone i bezpieczne parkingi. Wsparciem w tym zakresie jest korzystanie z wizyt POI, które oznaczają wybór miejsc, z jakiegoś powodu ważnych dla przewoźnika czy kierowcy. Mogą być nimi oznaczone takie punkty jak siedziba firmy, miejsce docelowe, parking, stacja benzynowa czy tereny niebezpieczne. Na podstawie tych danych jest generowany raport wizyt POI, firma może też przyporządkować alarmowanie w czasie rzeczywistym o dotarciu do poszczególnych miejsc.

W ten sposób szczegółowe planowanie trasy pojazdu i korzystanie z wizyt POI, ułatwia ustalanie codziennych, tygodniowych i miesięcznych zadań przewozowych oraz ich realizację.  Pomaga również ograniczyć tzw. puste przebiegi.

Odpowiednia nawigacja

Jest ona bardzo istotna w przypadku, gdy chcemy zaplanować optymalną trasę, pozwalającą na jak najszybsze dotarcie do celu, a jednocześnie osiągnięcie wymiernych oszczędności.

Wsparciem w tym zakresie są rozwiązania bazujące na telematyce, która poprowadzi kierowcę jedynie po najwygodniejszych dla pojazdu trasach. Pozwala uniknąć obszarów mieszkalnych i wąskich dróg, a także stref dla pieszych. Wyeliminuje z przejazdów strefy wyłączone z ruchu kołowego, zamknięte ulice, obszary zastrzeżone i prywatne.

Dzięki takim rozwiązaniom kierowca i spedytor są na bieżąco informowani o aktualnej sytuacji na drodze. W przypadku blokad może ponownie obliczyć trasę i uniknąć korków. Na bieżąco jest też aktualizowany czas dotarcia do miejsca docelowego, co umożliwia natychmiastową reakcję na opóźnienia.

Dodatkowe oszczędności

Wsparciem w osiągnięciu dodatkowych oszczędności jest też stosowanie zasad eco-drivingu, nie tylko w okresie, gdy wakacyjne ograniczenia w ruchu akurat obowiązują. Rozwiązania telematyczne pozwalają firmom na monitorowanie stylu jazdy kierowcy oraz szczegółową ocenę czynników, które mają decydujący wpływ na styl jazdy. Do interpretowanych danych należą m.in. średnia prędkość oraz zużycie paliwa, czasowe i procentowe stosowanie biegu jałowego i tempomatu, czas toczenia pojazdu, użycie retardera, czasowa i procentowa analiza pracy silnika na wysokich obrotach, statystyki korzystania z pedału gazu oraz czas i intensywność hamowania.

W ten sposób narzędzia, bazujące na telematyce umożliwiają wychwycenie błędów w sposobie prowadzenia samochodu i stanowią wsparcie w przygotowaniu porad i wskazówek dla osoby kierującej pojazdem. Wszystkie te czynniki prowadzą do ograniczenia kosztów wynikających z błędów, popełnianych przez kierowców, a także obniżają zużycie paliwa oraz koszty eksploatacji pojazdów. W Lutoborski Spedition korzystamy z najnowocześniejszych systemów, dzięki którym trasy dla naszych przewoźników stają się nie tylko rentowne, ale przede wszystkim bezpieczne.